"צ'רנוביל": מציאות שעולה על כל דמיון

כולם מדברים על הסדרה החדשה של HBO ובצדק. מרינה קיגל, שגדלה לא רחוק מאזור האסון, חושבת שמדובר בצפיית חובה

בתחילת מאי 2019 שודר פרק הבכורה של "צ'רנוביל", מיני-סדרה חדשה של HBO, המתעדת בצורה מאד מדויקת ולא מתנחמדת את האסון הגרעיני הגדול ביותר של המאה ה-20 ושל כל ההיסטוריה האנושית עד כה – פיצוץ הכור בתחנת כוח גרעינית בעיירה צ'רנוביל, הממוקמת לא רחוק מקייב, פעם, ב-1986, בשטחה של ברית המועצות והיום בשטחה של אוקראינה.

הייתי בת 10, ילדה שההורים שלה מדברים על כל מיני דברים "רציניים" מעל הראש, כדי להגן עליה. אבל הפעם, כשזה קרה, ב-26 באפריל 1986, בלילה בין שישי לשבת, במרחק של קצת יותר מ-700 ק"מ מהעיר שלנו, גם ההורים לא ידעו. בעצם אף אחד לא ידע. כי עד הרגע האחרון ניסו השלטונות בקייב ובמוסקבה להסתיר ולטייח את האסון שהתרחש.

אף אחד לא הבין בהתחלה מה קרה. צוות תחנת הכוח היה בטוח שמדובר בשריפה. כמה שעות אחרי, כשעובדי התחנה החלו למות אחד אחרי השני בייסורים קשים, ואחריהם הכבאים שנשלחו לכבות את האש המשתוללת, התקרית הגיעה לפוליטבורו, הסמכות הגבוהה ביותר במפלגה הקומוניסטית. אחרי שכנועים רבים מצד וולרי לגאסוב, מדען בכיר במכון הגרעין ע"ש קורצ'טוב, החל פינוי האוכלוסייה מהאזור. ועדיין אף אחד לא טרח לצאת בהכרזה לכל המדינה. ובעצם גם לאירופה כולה, כי ענן האבק הגרעיני המסוכן החל להיסחף לכיוון מערב – פולין, גרמניה ואפילו שוודיה.

ב-1 במאי 1986 אנשים עדיין צעדו ברחובות הערים לחגוג את חג הפועלים. בפוליטבורו החליטו לא לגלות שום דבר. רק בתחילת מאי יצא המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית וראש המדינה מיכאל גורבצ'וב בהכרזה לאומה וסיפר, בצורה מאד מעודנת מה קרה. התוצאות של צ'רנוביל מורגשות עד היום. אנשים רבים מתו מסרטן בשנים שאחרי הפיצוץ, במדינות שונות. נולדו ילדים מתים, ילדים עם מומים. כשהיינו הולכים לשוק בשנים לאחר מכן, עד שעלינו לארץ ב-1991, היה אפשר לראות על הדוכנים תותים בגודל עגבנייה ועגבניות בגודל אבטיח, שכמובן אסור היה לקנות, אם רצית לשמור על עצמך. פה ושם רצו שמועות על עגלים בעלי שני ראשים שנולדו באיזו חווה באזור או כלב עם שש רגליים.

עברו 33 שנים, ועד היום לא ברורות עדיין ההשלכות של האסון הזה, אסון שפגע בכל העולם. הרשת מלאה בעדויות וסיפורים ו-HBO עשו עבודת תחקיר אדירה, כדי ללקט את כולם ולכתוב תסריט על מציאות שבהחלט עלתה על כל דמיון. אפילו היוצר הכי פרוע לא היה מעלה על הדעת תרחיש כזה.

היום העיר צ'רנוביל עדיין עומדת ריקה מאדם. בדיוק כפי שמשפחות שלמות עזבו אותה – קומקום על הגז, בובה ליד המיטה, כריך חצי אכול וספר שפתוח באמצע. באופן רשמי, העיר מונה 500 תושבים בלבד. העיר האפוקליפטית מכוסה ברובה ביער פראי, גם הוא תוצאה של קרינה רדיואקטיבית. היום ניתן להגיע לצ'רנוביל לסיורי אקסטרים של מספר שעות בלבד. אחרי סיור כזה תצטרכו להיבדק ולעבור מקלחת כימית שתשטוף מכם את הקרינה שהספיקה להידבק אליכם.

נכון להיום הסדרה מוכתרת ב-IMDB כסדרה בעלת ציון הכי גבוה בכל הזמנים. לא מפתיע, אגב, ששלטונות רוסיה יצאו בתגובה רשמית כמדובר בסדרה שקרית שפוגעת בתדמית של המדינה. כמו כן, מיד עם עליית "צ'רנוביל" של HBO החלו צילומים של הגרסה הרוסית של הסדרה, בה, איך לא, שוטר סובייטי אמיץ נלחם באיש CIA שהגיע כדי לחבל בכור בצורה זדונית. הצפייה ב-"צ'רנוביל" של HBO דורשת כוחות נפשיים מטורפים, אבל אם אתם רוצים ללמוד קצת יותר מקרוב על איך נראו חיים מאחורי מסך הברזל, זו צפיית חובה. גם כדי לעשות כל מה שאפשר כדי שהדבר הזה לא יחזור.

 

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *